11 Ağustos 2020, Salı
img

Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter Libya’da ateşkes anlaşmasına uymaya hazır

HABER MERKEZİ- Halife Hafter ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Maas, “Hafter Libya’da ateşkes anlaşmasına uymaya hazır” açıklaması yaptı.

Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde ülkenin doğusunu kontrolü altında tutan Halife Hafter ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hafter’in ateşkes anlaşmasına bağlı kalmaya hazır olduğunu açıkladı.

Mass, Hafter’i 19 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı’na da resmen davet etti. Hafter bu davete olumlu yanıt verdi.

Alman medyasına göre Maas, “Hafter, Moskova’daki ateşkes anlaşmasını imzalamasa da ateşkese uyma taahhüdünde bulundu. Bu son derece önemli ” dedi. 

13 Ocak Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Rus heyeti ve Libya’daki taraflar arasında ateşkes için Moskova’da görüşmeler gerçekleştirmişti.

Rus heyeti ise, Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih’i ikna etmeye çalışmıştı. Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve sabah saatlerinde Moskova’yı terk etmişti.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Irak’ta 53 milletvekili koronaya yakalandı

HABER MERKEZİ- Irak Parlamentosu milletvekillerinden Bedir el-Ziyadi, 53 milletvekiline Kovid-19 teşhisi konulduğunu ve 3’ünün de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir