8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

Batman’da 7 kişi daha tutuklandı

BATMAN – DTK’ye yapılan operasyon kapsamında 9 gündür gözaltında olan 13 kişiden 6 kişi serbest bırakılırken, 7 kişi tutuklandı. 

Batman’da 27 Kasım’da düzenlenen ev baskınlarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin bulunduğu 30 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 30 kişiden 12 kişi tutuklanmış 5 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Gözaltı süreleri dün 4 gün daha uzatılan 13 siyasetçi emniyet ifadelerinin tamamlanarak savcılığa çıkarıldı. 

Savcılık ifadelerinin ardından  Seyfettin Demirkılıç ile Sibel İmret adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 11 kişi ise tutuklama kararı ile mahkemeye sevk edildi. DTK’nin KCK/PKK’nin yasama organı olduğu iddiası ile 11 kişiye “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlaması getirildi. Yapılan savunmaların ardından DTK Batman Eş Sözcüsü Adil Erin, TJA Aktivisti Derya Arslan, Kemal Bilir, Yazar Mehmet Faysal Özdemir, Yaşar Kırca, Seyithan Mintaş ve 24 Haziran seçimlerinde HDP Batman Milletvekili Adayı olan Şükrü Baytar tutuklanırken, İHD Batman Şube Yöneticisi Cengiz Fırat, İlyas Tiryaki, TJA Aktivisti Ezel Aydın, Tevfik Aydın serbest bırakıldı. 

Tutuklananların Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi. Tutuklanmalara tepki göstermek amacıyla HDP Batman İl Örgütü yarın saat 12.00’da şube binasında açıklama yapacağını duyurdu.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ebdi: Rus güçleri ile koordinasyonu genişletmekte anlaştık

HABER MERKEZİ – QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Suriye’deki Rus Güçleri Komutanlığı ile yaptıkları görüşmede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir