24 Ocak 2020, Cuma
img

Çatışma sonrası gözaltına alınan köylülerden haber alınamıyor

AĞRI- Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşîyan) köyünde bu sabah yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada sivillerin hayatını kaybettiği belirtilirken, gözaltına alınan köylülerden haber alınamıyor. Köye girmeye çalışan vekiller ise engellendi.

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşîyan) köyünde bu sabah yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada sivillerin hayatını kaybettikleri belirtiliyor. Çatışma sonrası bölge ise giriş ve çıkışlara yasaklandı.

Kendisine ulaştığımız Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, çatışma sonrası bölgeye gittiklerini fakat askerler tarafından kendilerine  ‘bölgenin giriş çıkışlara yasaklandığını’ bildirildiğini ve bu nedenle bölgeye gidemediklerini söyledi.

‘ASKERİ ABLUKA DEVAM EDİYOR’

Ağrı Valisi ile telefon görüşme yaptığını ifade eden Koç, “Valilikle görüştüm ve bana aktardıkları bilgilere göre  ‘köyde çatışmanın çıktığını ve 3 PKK’linin öldürüldüğü, 5 Askerin yaralandığını, bir sivilin ise yaralandığı’ bilgisi verildi. Biz daha sonra ulaşabildiğimiz köylülerin iddiasına göre ise çatışmada sivillerin de hayatlarını kaybettiğini bildirdiler. Çatışma sonrası köyü ablukaya alan askerler köylüleri okul bahçesinde toplayarak darp etmiş ve daha sonra birçok köylü gözaltına alınmış. Biz de gözaltına alınan köylülere ulaşamaya çalıştık fakat köylülerin nerede tutulduklarını öğrenemedik.  İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden avukatların ise kollarından tutularak dışarı atıldığını öğrendik. Konuya ilişkin bir kez daha Valilik’le görüşmeye çalıştık fakat telefonlarımıza cevap verilmedi. Biz de yarın milletvekili arkadaşlarımızla tekrar bölgeye gideceğiz” diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi

İZMİR- Gözaltına alınan HDP İzmir İl yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu 20 kişi savcılık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir