11 Ağustos 2020, Salı
img

Cemile Ertürkoğlu’nu katleden erkeğe müebbet hapis cezası

MERSİN – Boşanmak istediği eşi Cemile Ertürkoğlu’nu katleden Mustafa Ertürkoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mersin’de boşanmak istediği eşi Cemile Ertürkoğlu’nu (Aslan) öldüren sanık Mustafa Ertürkoğlu’nun tutuklu yargılandığı Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görüldü. Duruşmaya, “tasarlayarak, canavarca hisle acı ve eziyet çektirerek öldürmek” suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mustafa Ertürkoğlu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Cemile Ertürkoğlu’nun ailesi, tanıklar, müştekiler ve taraf avukatları duruşmada yer aldı.

‘İYİ HAL İNDİRİMİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Duruşma öncesi Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar Cemile Ertürkoğlu için adalet istedi. Mersin Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan, Zübeyde Akpınar iyi hal ve tahrik indirimine izin vermeyeceklerini söyledi. Akpınar, “İlk duruşmada katil erkeğin haksız tahrik indirimi için nasıl erkek yargıya sığındığını gördük. Duruşma öncesinde buradan bir kez daha sesleniyoruz: İyi hal indirimine, haksız tahrik indirimine izin vermeyeceğiz. Hiçbir gerekçe Cemile’nin yaşam hakkının elinden alınmasına sebep olamaz” dedi.

Duruşmada ilk olarak tanıklar dinlendi.

‘SÜREKLİ ŞİDDET GÖRÜYORDU’

Tanıklardan ilk olarak söz alan Cemile Ertükoğlu’nun babası Sebahattin Aslan, zanlının en ağır şekilde ceza almasını talep ettikten sonra sağlık sorunlarından kaynaklı duruşma salonundan ayrıldı. Diğer tanıklardan iki yurttaş yaşanan olayla hiçbir bağlantılarının olmadığını belirtirken, bir diğer üçüncü tanık olan P.A. isimli kapı komşusu, Cemile Ertürkoğlu’nun şiddet gördüğünü ve sürekli olarak Mustafa Ertürkoğlu arasında boşanma diyaloglarına şahit olduğunu ifade etti. Tanık beyanlarına karşın savunma yapan Mustafa Ertürkoğlu’nun avukatı, tanık beyanların hazırlık aşamasında alınan ifadelerin çelişkili olup, araştırılmasını istedi. Cemile Ertürkoğlu’nun 7 defa kürtaj olduğunu ileri süren avukat, müvekkilinin cinayeti uyuşturucu kullanarak öfkeyle gerçekleştirdiğini iddia etti.

Cemile Ertürkoğlu’nun avukatları ise, tanık beyanlarının lehte ve aleyhte bir durum yaratmadığını söyleyerek, sanık avukatının talebinin reddedilmesini istedi. Sanık avukatının talebini reddetti.

İddia makamı esasa ilişkin mütalaasının vererek, sanığın “Kasten ve planlayarak öldürmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mütalaa karşın son kez savunması veren sanık Mustafa Ertürkoğlu, Cemile Ertürkoğlu’nun kendisini sevmediğini, bir anlık sinirle öldürdüğünü savunup, pişman olduğunu söyledi. Sanık avukatı ise müvekkilinin haklı veya haksız tahrik indirimini uygulanmasını istedi.

‘KADIN CINAYETLERİ POLİTİKTİR İNDİRİM UYGULANAMAZ’

Son olarak söz alan Cemile Ertürkoğlu’nun avukatları ise, kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve namus adı altında işlenen cinayetlerde indirim yapılmaması gerektiğini belirterek, sanığın maktulü planlayarak ve canavarca bir hisle öldürdüğünü aktardı. Avukatlar sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Avukatlar, iddia makamının mütalaasına katılmakla birlikte “Canavarca bir hisle öldürme” ve “Ölünün hatırasına saygısızlık” suçlarıyla da cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanığa “Eşini kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

‘DAVAYI İSTİNAF MAHKEMESİ’NE TAŞIYACAĞIZ’

Duruşma sonrası avukatlar Mersin Adliyesi önünde açıklama yaptı. Avukatlar adına açıklama yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şirin Güneri, sanığın haksız tahrik indirimlerinden yararlanmamasının kendileri için iyi olduğunu fakat genel ceza için iyi bir sonuç olmadığını ifade etti. Güneri, “Eşi tasarlayarak, canavarca hisle acı ve eziyet çektirerek öldürmek” suçlamasıyla sanığa ceza verilmemesi nedeniyle davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacaklarını kaydetti.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Ordu’da bir kadın katledildi

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir Soner Durgun adlı erkek Merve Yeşiltaş adlı kadını katletti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir