11 Ağustos 2020, Salı
img

Cinsel istismar sanığına ceza istendi

ANKARA- Mamak ilçesinde çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunan Sedat A.’nın yargılandığı duruşmada mütalaa açıklayan savcı “çocuğa cinsel istismar” suçundan ceza istedi. Karar duruşması 24 Mart’a ertelendi.

Ankara’nın Mamak ilçesinde 2 Şubat tarihinde İdris D., A.A., B.Y.,  İ.A. ve Sedat A. isimli 6 erkek çocuğa  bir kafede  uyuşturucu madde vererek, cinsel istismara maruz bırakmıştı. Tutuklu bulunan Sedat A. ve tutuksuz yargılanan 5 kişinin 10’ncu duruşması Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya müşteki avukatları ve çocuğun yakınları, tutuklu bulunan Sedat A., avukatları ile önceden tutuklu bulunan daha sonra tahliye edilen İdris D. hazır bulundu.

‘MAĞDUR ÇOCUK PSİKOLOJİK DESTEK ALIYOR’

İlk olarak söz alan müşteki avukatı Sevinç Hocaoğulları, mağdur çocuğun yaşadıklarını anlattı. Mağdur çocuğun hala psikolojik destek aldığını da söyleyen Hocaoğulları, “Sanık  Sedat Akşun’un telefon numarasını mahkemeye vermediği için HTS kayıtlarına da ulaşamadık. Raporlarda da görüldüğü üzere sanık Sedat Akşun cinsel istismarda bulunmuş, sanık İdris’de Sedat Akşun’a yardım etmiştir. Bundan kaynaklı alt sınırlardan uzaklaştırılarak ve iyi hal indirimleri uygulanmadan sanıkların ceza almasını tutuklu halini talep ediyoruz” dedi.  

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Ardından mütalaasını açıklayan savcı, bir diğer sanık olan ve tutuksuz yargılanan  A.A. ve İdris D. hakkında “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçlamalarına kesin inandırıcı delil elde edilmediğinden, suçların sabit olmamasından ayrı ayrı baretlerine, tutuksuz sanık İdris D. hakkında  da “çocuğu hürriyetinden yoksun bırakmaktan” cezalandırılmasına, ATK biyoloji raporlarında mağdura ait erkek DNA’sının sanık Sedat Akşun’a ait olduğu belirtildiğinden, 15 yaşında rızası olmadan birlikte olduğu, çocuğu hürriyetinden yoksun bıraktığından “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçundan ve TCK’nın 109’ncu maddesinde olan “hürriyetinden yoksun bırakmaktan” ayrı ayrı cezalandırılmasına ve tutuklu sanık Sedat Akşun’un tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Savcının mütalaasının ardından  söz alan sanık avukatları ek süre talebinde bulundu. Süre talebini kabul eden mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 24 Mart’a erteledi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Çelik savunmasını Meclis’e sundu

ANKARA – HDP’den ihraç edilen Mardin Milletvekili Tuma Çelik,  hazırladığı yazılı savunmasını Meclis’e sundu.   …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir