11 Ağustos 2020, Salı
img

Cudi’de aylardır süren ağaç kıyımı

ŞIRNAK – Cudi Dağı’nda yapımı tamamlanan kalekollar için başlayan ağaç kıyımı aralıksız sürüyor. Şırnak’ı nefessiz bırakan ağaç kesimi bir yandan da bölgede yapılacak termik santral planı çerçevesinde yapıldığı belirtildi. 
 
Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde 10’un üzerinde kalekol yapımı tamamlanırken, aylardır orman katliamı yapılıyor. Cevizdüzü (Cifane), Anılmış (Gundikê Remo), Kemerli (Gilindor) ve Üçkiraz (Nêvava) köylerinde başlayan ağaç kıyımı koruculara yaptırılıyor. Günde onlarca kamyon ağaç bölgeden Urfa ve Antep gibi Suriye sınırına yakın illere gönderiliyor.
 
AĞAÇ KIYIMI BÖLGESİNDE GBT 
 
Bir yandan güvenlik gerekçesi bir yandan da bölgede yapılacak termik santral hazırlıkları olarak yapılan ağaç kesimi engellenemiyor. Köylüler karşı çıkması halinde askeri baskılarla karşı karşıya kalıyor. Söz konusu bölgelere gidiş güzergahları üzerine kurulan askeri kontrol noktalarında Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılıyor. Bölgeyle ilgisi bulunmayan hiç kimsenin geçişine izin verilmiyor. 
 
‘SANTRAL YAPILACAK’
 
Orman kesiminin sürdüğü Cevizdüzü’nde yaşayan bir yurttaş, “Bölgemizde canla başla biriktirdiğimiz, yaprağıyla hayvanları besleyip yakacak ihtiyacımızı sağladığımız ağaçlar acımasızca kesiliyor. Bölge, bu katliamla nefessiz bırakılmak isteniyor” dedi. 
 
Bölgede Toptepe (Avgamasya) ile başlayan kömür ocaklarının Uludere’ye bağlı Roboski’ye kadar aralıksız sürdüğünü vurgulayan yurttaş, “Süleyman Bölünmez bu kıyımın öncülüğünü taşeron firmalarla yapıyor. Bize söylenene göre kalekollar tamamlandıktan sonra, çevredeki tüm ormanlık alan yok edilecek. Ağaç kesiminin sürdüğü Üçkiraz’da da büyük bir termik santral yapılmak isteniyor. Silopi’deki Termik santralde olduğu gibi burada da insanları ve doğayı nefessiz bırakıp zehirleyecekler” diye konuştu. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Derelerini korumak için iş makinelerinin önüne geçtiler

ORDU – Korgan ilçesinde yapılmak istenen Balamir HES projesini protesto eden kadınlar, jandarma engeline rağmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir