8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

Dersim’de dağ keçilerinin öldürülmesine tepki

DERSİM – Munzur Özgür Aksın Meclisi, dağ keçilerin öldürülmesi vebalinin büyük olduğunu belirterek, “Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun. Müsamaha gösteren hukuk kör olsun” dedi.

 
Munzur Özgür Aksın Meclisi, dağ keçilerinin katledilmesi ve kentte avcılığın son bulması için Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Doğama, inancıma kutsallarıma dokunma” yazılı pankart açıldı.  
 
‘DAĞ KEÇİLERİ XIZIR’IN DAVARLARIDIR’
 
Munzur Özgür Aksın Meclis Üyesi Ali Ekber Kaya, toprağın bereketi, suyun azizliği, havanın nefesi, ateşin kemaleti ve nurun aydınlığıyla doğanın var edildiğini belirterek, kutsalları yaratanların da doğa ana olduğunu vurguladı. Kaya, sevgi kervanının içinde yaşayan dağ keçilerinin, Alevi inancında doğanın masumları, Xızır’ın davarları ve melekleri olduğunu söyleyerek, bunların korunmasının doğanın korunmasıyla eş değer olduğunu kaydetti. 
 
‘KATLİAMIN VEBALİ BÜYÜKTÜR’
 
Dağ keçilerinin öldürülmesi, doğanın katledilmesiyle eş değer olduğunu ifade eden Kaya, “Doğa bu varlıkların korunması aynı zamanda insanlığın, merhametin, vicdanın, adalettin korunmasıyla eş anlamlıdır. Dersim’in Munzur sıradağlarından doğan yaşam pınarı, Munzur suyunun bu güzel meleklerine kurşun sıkan eller, insan eli olamaz. Bu eller, haram lokmaya uzanan ellerdir. Veballeri büyüktür” dedi. 
 
‘KATİLLERE NALET OLSUN’
 
Dersim coğrafyasının bir güzellik deryası olduğunu dile getiren Kaya, “Bu Haq deryasında yaşamak herkese nasip olmaz. Dersim’in dört bir yanı bir bütün olarak erenler yatağı evliyalar durağıdır. Dört bir yanında ceylanlar dolaşır. Ceylanların gösterileri, vadilerimizde, dağlarımızda, Bağın-Golan ılıcalarının tepelerinde, Dersim’in bütününde şölene dönüşür. Bu şölen öyle bir anlamlı ki, yavru kuzu, ana-baba-kardeş tek gömlekte birleşir. Zaferleri, kurtuluşları kutlu olsun. Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun. Müsamaha gösteren hukuk kör olsun. Katillere lanet olsun” diye konuştu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Doğa da adalet bekliyor’

MANİSA – Manisa’da salgın sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan projelere dikkati çeken avukat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir