26 Şubat 2020, Çarşamba
img

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi için Dört Ayaklı Minare’ye yürüyecek

DİYARBAKIR – Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin katledilişinin dördüncü yıl dönümünde Adliye’den Dört Ayaklı Minare’ye cübbeli yürüyüş gerçekleştirecek. 

 
Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdiği “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 201’incisini gerçekleştirdi. “Em te ji bîr nakin/Seni unutmayacağız” yazılı pankartın açıldığı etkinliğe çok sayıda avukat katıldı. 
 
Etkinlikte konuşan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Karahan, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin katillerinin bulunması, arkasındaki güçlerin tespit edilerek yargı önünde hesap vermeleri için her hafta toplandıklarını belirtti. Karahan, Elçi’nin ağır insan hakkı ihlallerinde mağdurların hakkını ve hukukunu koruyan bir avukat olduğunu dile getirdi.
 
ANMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENECEK
 
Ölümünün dördüncü yıl dönümünde Tahir Elçi Vakfı ile ortak anma etkinlikleri için hazırlıklar yürüttüklerini kaydeden Karahan, 28 Kasım’da saat 10.00’da Diyarbakır Adliyesi’nden Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’ye doğru cübbeli bir yürüyüş gerçekleştirileceğini belirterek, tüm hukuk camiası ve insan hakları savunucularına katılım çağrısında bulundu. 
 
29 Kasım’da ise gerçekleştirilecek Adalet Nöbeti içinde tüm barolara destek çağrısında bulundu. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Tek hayalim bestelerimi dışarıda söyleyebilmek’

İSTANBUL – Tahliye olduktan sonra Sarıyer’de bulunan Direniş Evi’nde ölüm orucuna devam eden Grup Yorum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir