4 Temmuz 2020, Cumartesi
img

Erenci’nin anmasında gazeteci Bulut gözaltına alındı

DİYARBAKIR –  Gazateci Mazlum Erenci anmasına müdahale eden polis, Erenci’nin fotoğrafına el koyarak gazeteci Zeynel Bulut’u gözaltına aldı.

Dersim’in Çemişgezek kırsalında, 29 Haziran 2011’de çıkan bir çatışmada TİKKO gerillası Yurdal Yıldırım (Muharrem) ile birlikte yaşamını yitiren HPG’li Mazlum Erenci (Yılmaz Piling), Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda anıldı. Anmaya, Erenci Ailesi’nin yanı sıra özgür basın çalışanları ve kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

POLİS ERENCİ’NİN FOTOĞRAFINA EL KOYDU

Oğlunun fotoğrafını mezarı başına koyan anne Remziye Erenci, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis fotoğrafa ‘örgüt propagandası’ içerdiği gerekçesiyle el koydu.

Oğlunun mezarını sarı ve yeşil şeritlerle ören anne Erenci, polisin neden bu şeritleri astığı sorusu üzerine “Oğlum bu renkleri seviyordu. Sarı ve kırmızı şeritleri astım, kırmızıyı da asacaktım ama izin vermeyeceğinizi bildiğim için asmadım” dedi.

SAYGI DURUŞUNA İZİN YOK

Öte yandan Erenci’nin mezarı başında karanfiller bırakan gazeteci arkadaşları ve aile fertleri saygı duruşunda bulunmak isterken polisin müdahalesine maruz kaldı. Polis anmada saygı duruşunda bulunamayacağını ileri sürerek Gazeteci Zeynel Abidin Bulut’u gözaltına aldı.

DUA OKUNMASINA İZİN VERİLMEDİ

Anmaya katılan grup, dualar okumak isterken polis buna da müdahale etti.  Anne Erenci, polisin bu tavrına tepki göstererek, “Bunlar evlat acısı nedir bilmiyorlar. Alın oğlumun fotoğrafını ben sadece susma hakkımı kullanıyorum” diye isyan etti.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Pandemi, rant, deprem üçgeninde nefes alamıyoruz’ forumu

İSTANBUL – Kadıköy Dayanışma Ağı üyeleri “Pandemi, Rant, Deprem üçgeninde nefes alamıyoruz” başlığıyla Yoğurtçu Parkı’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir