11 Ağustos 2020, Salı
img

‘Fail ceza alıncaya dek davanın takipçisi olacağız’

İSTANBUL – Maltepe Gülsuyu’nda bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakan failin yargılandığı dava görüldü. Dava öncesi açıklama yapan, kadınlar, “Bir kez daha şiddet uygulayan erkeğin cezasızlıkla ödüllendirilmesine tahammülümüzün kalmadığını söylemek için buradayız. Fail ceza alıncaya dek olayın takipçisi olacağız” dedi.

Yeni Demokrat Kadın (YDK), İstanbul Maltepe ilçesi Gülsuyu Mahallesi’nde bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakan erkeğin yargılandığı davanın ilk duruşması öncesi Kartal Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Taciz, tecavüz, şiddete karşı erkek adalet değil, gerçek adalet” pankartının açıldığı, “Şiddete isyan”, “Kadın dayanışması yaşatır”, “Koruma aklama yargıla”, “Kadına yönelik şiddetin bahanesi olamaz”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” dövizlerinin taşındığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Tevgera Jinên Azad (TJA), HDP Kadın Meclisi, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM), Gülsuyu Kadın Dayanışma Evi, Demokratik Kadın Hareketi (DKH), Anarşist Kadınlar, Halkevci kadınlar, Nar Dayanışması, Kadın Savunma Ağı ile çok sayıda kadın destek verdi.

Açıklama öncesi konuşan HDP’li Vekil Dilşat Canbaz Kaya, hükümetin erkekleri koruyan söylemlerine dikkat çekerek, “Gülsuyu’nda yaşanan şiddet şahsında kadınlara yönelik şiddete ses çıkaracağız. İsmini sayamadığımız onlarca kadın davasını takip etmeye çalışıyoruz. Çünkü yargı ve yasalar bizden yana değil. Gireceğimiz mahkeme salonu küçücük, kadın örgütleri içeri giremiyor. Kadın şiddet gördüğünde ATK’den karakola kadar devlet korunuyor. Bunun sorumlusu erkek devlet şiddetidir. Biz tüm kadınlar olarak asla yalnız yürümeyeceğiz” dedi.

Açıklamayı kadınlar adına YDK’den Çağla Aydın okudu.

 ‘SALDIRI HÜKÜMETTEN AYRI DEĞERLENDİRİLEMEZ’

Aydın, olayın yaşandığı Gülsuyu Mahallesi’ne dönük saldırının bilinçli olduğuna dikkat çekti. Gülsuyu Mahallesi’nin demografik yapısı ve siyasi düşüncesinin bu saldırının yaşanmasında büyük etkiye sahip olduğunu belirten Aydın, saldırının hükümetten ayrı değerlendirilemeyeceğini vurguladı. Aydın, “Geçtiğimiz günlerde uzun yıllardır Gülsuyu’nda yaşayan bir kadın arkadaşımız evinde çok boyutlu bir şiddetle karşı karşıya kaldı. Bu örnek devletin besleyip büyüttüğü çetelerin mahallelerde kadınları hedef almasının en somut hali olarak yaşandı. Diğer yandan Gülsuyu Mahallesi gibi emekçi mahallelerde devlet eliyle beslenip büyütülen çeteler ise kuşkusuz şiddet politikalarının bir parçası. Çeteler eliyle uygulanan şiddetle mahallelerde korku iklimi yaratan devlet, kadınların kendi mahallelerinde dahi özgürce hareket etme alanlarını sınırlandırıyor. Amaç çok net: Kadınların yaşamın her alanından yok edilmesi, kadınların kazanımlarının gasp edilmesi ve kadın özgürlük mücadelesinin önünün kesilmesi” ifadelerini kullandı.

 ‘SALDIRIYA KARŞI BURADAYIZ’

Saldırıya kadın dayanışmasıyla karşı durmayı sürdüreceklerini belirten Aydın, fail erkek ceza alıncaya dek davayı takip etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün arkadaşımıza cinsel ve fiziksel şiddet uygulayan saldırganın yargılanmasına başlanacak. Bizler gerçeğin üzerini kapatmaya çalışanlara karşı failleri ısrarla teşhir etmeye devam etmek, Gülsuyu’nda yaşanan cinsel şiddet olayına karşı bir kez daha ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet’ diyerek kadın dayanışmasıyla güçlenmek için burada toplandık. Bir kez daha şiddet uygulayan erkeğin çeşitli bahanelerle cezasızlıkla ödüllendirilmesine tahammülümüzün kalmadığını söylemek için buradayız. Davanın takipçisi olacağımızı, kadın dayanışmasını buradan yükselteceğimizi bu dava vesilesi ile bir kez daha yineliyoruz.”

Açıklama sonrası kadınlar görülen duruşmayı takip etmek üzere adliyeye geçti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Tarafların hazır bulunduğu duruşmada mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, bir sonraki duruşmayı 18 Şubat’a erteledi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Ordu’da bir kadın katledildi

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir Soner Durgun adlı erkek Merve Yeşiltaş adlı kadını katletti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir