11 Ağustos 2020, Salı
img

Haber-Sen: Sürgünler iptal edilmezse Ankara’ya yürürüz

HABER MERKEZİ – Haber-Sen yöneticileri hakkında verilen sürgün kararları birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto edildi. Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, sürgün kararlarının iptal edilmesi halinde ülkenin dört bir tarafından Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

 
Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) yöneticilerinin salgın döneminde sürgün edilip, kınama ve maaş kesimi cezaları verilmesi ile Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) emekçilerinin durumuna dikkat çekmek için birçok kentte açıklamalar yapıldı. 
 
Ankara’da sendikanın genel merkezinde yapılan toplantıya Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Yaşar Polat ve Haber-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Sadık Canyurt katıldı. “Sürgün insanlık suçudur” pankartının açıldığı toplantıda konuşan Genel Başkan Musa Özdemir, salgın boyunca PTT emekçilerinin çalıştığını belirterek, salgına rağmen 11 PTT çalışanının sürgün edildiğini ifade etti.
 
MEVZUATA AYKIRI
 
Haber-Sen üyelerinin, Dünya Küresel Sendikalar Birliği’nin altına imza attığı şartların yerine getirilmesini talep ettikleri için sürgün edildiğini söyleyen Özdemir, “Bir soruşturma ihtimali bile gündeme getirilmemiş, böylece savunma haklarını kullanmalarının önüne geçilen üyelerimiz iki kere mağdur edilmişlerdir. Oysa PTT Genel Müdürlüğü, İdari Konsey Başkanlığını yürüttüğü Dünya Posta Birliği’nin altına imza attığı aynı belgedeki koşulları yerine getirmemekle kalmamış, Anayasamıza ve diğer ulusal mevzuatımıza aykırı olarak üyelerimizi cezalandırmıştır” dedi.
 
VERİLMEK İSTENEN MESAJ 
 
Sürgünlerin “insanlık suçu” olarak tanımlayan Özdemir, sendikal örgütlenmeye ve demokratik hak mücadelesine yönelik bu darbeyi asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.
 
Özdemir, “Emekçilerin taleplerini dillendirenlerin ve sendikal mücadele yürütenlerin sürgün edilmesi,  diğer emekçilere de verilen bir mesajdır: ‘Size verilenle yetinin, fazlasını istemeyin, yoksa siz de sürgün edilirsiniz.’ Mesaj gayet açıktır, Anayasal hak olan sendikal örgütlenme özgürlüğü engellenmek istenmektedir” diye konuştu. 
 
‘ANKARA’YA YÜRÜRÜZ’
 
Sürgünlere karşı destek çağrısında bulunan Özdemir, şunları söyledi: “Tekrar altını kalın bir biçimde çizerek söylüyoruz; Bu asla kabul edilemez. Şube yöneticilerimizin ve üyelerimizin sürgünlerinin durdurulmasını ve yeniden eski görev yerlerine dönmelerini talep ediyoruz. Bugün burada bir kez daha yüksek sesle ifade etmek istiyoruz; yöneticilerimize ve üyelerimize dönük yapılan bu işlemler sürgündür ve tüm PTT çalışanlarına bir gözdağı niteliğindedir. Buradan PTT Genel Müdürlüğü’nü uyarıyoruz. PTT yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir. Sürgün kararları derhal iptal edilmelidir. Aksi takdirde Türkiye’nin dört bir tarafından, sürgünlerin olduğu illerde (Diyarbakır, Giresun, İzmir İstanbul ) başlatacağımız yürüyüşle Ankara’da, PTT Genel Müdürlüğü önünde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. ” 
 
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
 
Sürgün kararları iptal edilene kadar tüm meşru haklarını sonuna kadar kullanacaklarını kaydeden Özdemir, tüm emekçileri ve Türkiye kamuoyunu bu demokratik ve meşru taleplere destek olmaya davet etti.
 
 
DİYARBAKIR
 
Diyarbakır’da Haber-Sen Şube Başkanı ve Şube Sekreteri’ne, “şirketin itibarını zedeleyici hareketlerde bulundukları” iddiasıyla sürgün, kınama ve maaş kesimi cezası verilmesine ilişkin PTT İşletme Merkezi Müdürlüğü (PİM) önünde açıklama yapıldı. 
 
“Anayasal hak ve sendikal örgütlenme özgürlüğü engellenemez, sürgün kabul edilemez” pankartının açıldığı açıklamada Şube Mali Sekreteri Serhat Oktay konuştu. 
 
‘SORUŞTURMA GEREĞİ BİLE DUYULMADI’
  
Oktay, sendikal mücadele hakkı çerçevesinde yaptıkları basın açıklamaları ve PTT emekçilerinin düzeltilmeyen olumsuz çalışma koşullarına ilişkin gerçekleştirdikleri sosyal medya etkinliği sonrasında üyelerinin sürgün edildiğini değindi. Oktay, “Bir soruşturma ihtimali bile gündeme getirilmemiş, böylece savunma haklarını kullanmalarının önüne geçilen üyelerimiz iki kere mağdur edilmişlerdir” dedi. Oktay, “PTT emekçilerinin taşıdığı her gönderinin yanında alın teri, özveri ve sevgi vardır. Pandemi sürecinde sendikamız tarafından verilen mücadele; her gönderiye eklenen alın teri, özveri ve sevginin yanına virüsün de eklenmemesi içindir. O nedenle bu mücadeleye, toplumun her kesimi tarafından destek sağlanmalıdır. PTT emekçileriyle birlikte eşleri ve çocukları da sürgün edilmiş, onların da çalışma, eğitim ve sağlık hakları ihlal edilmiştir. Böylece mağduriyetler katlanarak artmıştır” ifadelerini kullandı.   
 
‘SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKACAK’
 
Yapılan sürgünlere karşı seslerini daha gür çıkaracaklarının altını çizen Oktay, “Sürgünler tüm PTT çalışanlarına bir gözdağı niteliğindedir. Buradan PTT Genel Müdürlüğünü uyarıyoruz: Türkiye’nin dört bir tarafından başlatacağımız yürüyüşle Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü önünde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. PTT Yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir. Sürgün kararları derhal iptal edilmelidir. Sürgün kararları iptal edilene kadar tüm meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm emekçileri ve Türkiye kamuoyunu bu demokratik ve meşru taleplere destek olmaya çağırıyoruz” diye seslendi.  
 
İSTANBUL 
 
Haber-Sen İstanbul şubeleri de sürgünlere karşı Sirkeci’de bulunan PTT Başmüdürlüğü önünde  basın açıklaması yaptı. “Önlem alın dedik. Sürgün edildik” pankartının açıldığı açıklamada “Sürgünler durdurulsun”, “Evde hayat PTT’de sürgün vardır”, “Sürgün insanlık suçudur” dövizleri taşındı. 
 
Haber-Sen 4 Nolu Şube Başkanı Gülseren Güngördü, sürgünlerin Anayasal hak olan sendikal örgütlenme özgürlüğünü engellenmeye yönelik olduğunu ifade ederek bir an önce durdurulmasını istedi.  Güngören, PTT Genel Müdürlüğünü uyararak, sürgünler konusunda her hangi bir adım atmaması dahilinde Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya yürüyüş düzenleyecekleri uyarısında bulundu.  
Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.
 
ADANA 
 
Adana’da ise, sendika yöneticileri hakkında verilen sürgün, kınama ve maaş kesimi cezalarına dair Eğitim Sen binasında basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan Haber-Sen 7 No’lu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, Cemalpaşa Postanesi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasının Adana Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin kentte dair 15 günlük eylem yasağını gerekçe göstererek engellenmesine tepki gösterdi. 
 
Aydoğan, pandemi sürecinde kamu çalışanlarına yönelik tedbiri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgelerinin kapsamı dışında tutulan PTT emekçilerinin haftanın 7 günü, gece geç saatlere kadar çalışarak milyonlarca yurttaşa hizmet üretmelerinin ödülü olarak sürgün edildiğini ifade etti. Aydoğan, PTT yönetimine sürgün kararlarının derhal iptal edilmesi çağrısında bulundu.
 
MERSİN
 
Haber-Sen 7 No’lu Mersin Şubesi de BES binasında yapılan basın açıklaması ile sürgün kararlarına tepkin gösterdi. Şube Temsilcisi İbrahim Halil Ökden, pandemi sürecinde PTT Genel Müdürlüğü tarafından yeteri kadar tedbir alınmayarak hem PTT çalışanlarının hem de yurttaşların sağlığının tehlikeye atıldığını söyledi. Ökden, “Yöneticilerimize ve üyelerimize dönük yapılan bu işlemler sürgündür ve tüm PTT çalışanlarına bir gözdağı niteliğindedir” diyerek, sürgün kararlarının iptal edilmesini istediklerini dile getirdi.

URFA

HABER – SEN Urfa Şubesi tarafından da yapılan açıklama ile sürgünlere tepki gösterildi. Açıklama Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eşbaşkanı Eylem Salar’ın katılımı ile Eğitim Sen şube binasında yapıldı.

Açıklamada konuşan Haber Sen İl Temsilcisi İbrahim Halil Doğan, pandemi sürecinde çalışan PTT emekçilerinin üretime devam ettiğini belirterek, “Ancak bu çalışmanın ve emeğin karşılığında ödüllendirilmesi gereken PTT emekçileri sürgün edilmiştir. Biz bu sürgünleri asla kabul etmiyoruz. Bir an önce arkadaşlarımızın görev yerlerine geri getirilmesini talep ediyoruz” dedi. 

 
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Fındık yetiştiricileri: Çözüm kooperatifleşmede

GİRESUN – “Bu bahçenin otlarını ben temizledim, gübresini ben attım ama fındığın fiyatı belirlenirken kimse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir