11 Ağustos 2020, Salı
img

‘Halklar Ani’de halaya durduğu gün Hrant Dink’in hayali gerçekleşecek’

KARS – Kars’ta açılan “Taşın Şiiri Ani: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi” adlı fotoğraf sergisinde konuşan HDP’li Garo Paylan, “Tarihi Ani şehrinde Türkler, Kürtler ve Ermeniler Ani’de halay çektiği gün Hrant Dink’in hayalini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Kars Belediyesi’ne bağlı Kars Kent Konseyi ve Anadolu Kültürü’nün ortak projesi olan “Taşın Şiiri Ani: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi” adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Namık Kemal Kültür Evi’nde yapılan açılaşa, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Garo Paylan’ın da aralarında olduğu birçok kişi katıldı.

2 ay boyunca açık kalacak serginin açılış konuşmasını yapan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, tarihi değiştirme şansının olmadığını belirterek, coğrafyada yaşayan tüm renklerin değerinin anlaşılması gerektiğini söyledi.

‘TARİHLE BARIŞMALIYIZ’

Tarihin inkar edilemez olduğunu dile getiren Bilgen, bu coğrafyada yaşayan tek bir rengin bile inkar edilmesi, düşmanlaştırılması ve ötekileştirilmesinin vicdansızlık olacağını belirtti. Bilgen, “Böyle yaparsınız tarihe ihanet etmiş olursunuz. Başkaları da sizin değerinizi, kimliğinizi, tarihinizi yok sayıp yok etmeye çalışır. Bunun için tarihle barışmak gerçekle ve geleceğe hakikatle barışmaktır” dedi

‘ANİ HALA HÜZÜNLÜ’

Açılış konuşması sonrası kısa bir konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Kars’ta bulunan Ani şehrini ziyaret ettiğini ve Ani’nin yıkılmaya terk edildiğini söyledi. Ani’nin tarihiyle hala barışılmadığını belirten Paylan, Ani ve tarihi ile barışmanın Hrant Dink’in hayali olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Ani’nin o hüznünü bitirmek belki Hrant Dink’in hayalleri gerçekleştirmek olacak. Sınırın öte tarafı ne yalnızca Ermenilerin sınırın bu tarafı da aynı şekilde ne Türklerin, Kürtlerin. Sınırın her iki tarafı da hem Kürtlerin hem Türklerin hem de Ermenilerindir. Bunu başardığımız zaman Hrant Dink’in hayalini de gerçekleştirmiş olacağız. Hrant’ın hayalinde olduğu gibi Türkler, Kürtler, Ermeniler Ani şehrinde halay çektiği gün Ani de ayağa kalkacaktır. Maalesef Kars şehrinde gezdim ve ihanet edilmiş bir manzara ile karşılaştım. Kars şehrini de umarım hep birlikte ayağa kaldıracağız. Bu sergide olduğu gibi Ani’nin bin 700 yıllık tarihi ile ayağa kaldırıp sahip çıkacağız. Bunun için barışmamız ve yüzleşmemiz gerekiyor.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP’li Sancar’ın kardeşi defnedildi

İSTANBUL – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın kardeşi Ayşe Sancar, son yolculuğuna uğurlandı.    …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir