5 Temmuz 2020, Pazar
img

HDK’den ‘kitlesel eylemleri büyütme’ çağrısı

İSTANBUL – HDK, başvurulan uygulamalarla ülkede faşizmin giderek kurumsallaşmasının önüne geçmek için demokrasi güçlerine kitlesel eylemleri büyütme çağrısı yaptı.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), gerçekleştirilen 10’uncu Dönem 4’üncü Genel Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesini yazılı açıklamayla duyurdu. Pandemiden dolayı online gerçekleştiren toplantıda Diyarbakır’da DTK’ye yönelik operasyon, artan polis ve bekçi şiddeti, LGBTİ+lara karşı sistematik olarak gerçekleştiren düşmanlaştırma politikaları, artan işçi cinayetleri, Meclis’ten geçirilen ve “örtülü af” olarak nitelendirilen İnfaz Yasası, ABD’de siyahlara karşı sürmekte olan ırkçı uygulamalara karşı sokaklara taşan direniş, kadına yönelik artan şiddet ve cinayetler ele alındı.
 
Tüm bu gelişmelere dair yapılan değerlendirmelerde ise toplumsal örgütlemenin önemi üzerinde duruldu. 
 
‘SARAY REJİMİNİN OTORİTER UYGULAMALARI ARTTI’
 
AKP-MHP iktidarının, pandemi sürecinden çok önce başlayan ve giderek derinleşen ekonomik krizin yarattığı devasa yoksullaşma ve çözümsüzlüğü artık toplumun geniş kesimleri tarafında daha görünür kılındığı belirten açıklamada, “Saray rejiminin toplumsal desteği eridikçe baskıyı, şiddeti ve otoriter uygulamalarını arttırdığı” kaydedildi.
 
SALDIRILARA KINAMA
 
Rejimin bu uygulamalarını militarist ve saldırgan politikalarla devreye koyduğunun altı çizilen açıklamada, “Bu çerçevede Suriye ve Libya’da uyguladığı işgalci yönelişini Güney Kürdistan’a gerçekleştirdiği sistematik hava taarruzları ve karadan geliştirdiği işgal harekâtıyla genişleterek sürdürüyor.  Irak’ta emperyalizmin ve KDP’nin de göz yummasıyla gerçekleşen bu operasyonlarda sivil ölümlerine her gün yenileri ekleniyor” denilerek,  sivil ölümlerine neden olan hava saldırıları kınandı. 
 
DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ
 
Açıklamada Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den başlatıp Ankara’da tamamladığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”ne de değinildi. Yürüyüşe dair şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Yürüyüş, demokrasi güçlerini cesaretlendirdi. HDK olarak, partimizin başlatmış olduğu cesaret ve umut hamlesinin parçası olduğumuzu belirtiyoruz. Bu hamlenin sonraki adımlarını da, toplumsal muhalefetin ortak bir mücadele birliğine dönüştürme çabası içinde birlikte geliştireceğimizi ilan ediyoruz.” 
 
‘KİTLESEL EYLEMLERLE MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM’
 
Yapılan açıklama ile ölüm orucunu eylemlerini sürdüren avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile baroların “Savunma Yürüyüşü” de selamlandı.
 
“Faşizmin kurumsallaşması önündeki en büyük engellerden biri de kitlesel demokratik eylemler” denilerek, tüm demokrasi güçlerine kitlesel eylemlerde kenetlenerek, mücadeleyi büyütme çağrısında bulunuldu. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP Sözcüsü Günay: DTK’ye operasyonlar kumpastır

ANKARA – HDP Sözcüsü Ebru Günay, DTK’ye yönelik operasyonların kumpas olduğunu belirterek, “FETÖ’cüler KCK dosyalarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir