11 Ağustos 2020, Salı
img

HDP Kadın Meclisi: Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz

ANKARA – Kürt kadın siyasetçi Rojbin Çetin’in tutuklanmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, “Biz kadınların iradesini cinsiyetçi, militarist, faşist politikalarınızla teslim alamayacaksınız. Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 26 Haziran günü Diyarbakır’da gözaltına alınarak, köpekli işkenceye maruz bırakılan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Çetin’in evinin basıldığı gün polisler tarafından saatlerce işkenceye maruz kaldığı ve iki bacağında köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama, vücudunun farklı yerlerinde darp izinin olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Diyarbakır Valiliği, “kademeli oranda zor kullanma” açıklaması yaparak işkencenin meşrulaştırıldığı vurgulandı.

Çetin’in Van Edremit Belediye Eşbaşkanı iken 2015 yılında tutuklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “14 ay cezaevinde kalan Rojbin, tahliye edildi. Rojbin, tahliye olduktan sonra siyasette yer almaya ve kadın mücadelesine devam etti,  tutuklandı, hakkında birçok dava açıldı, ancak mücadelesinden bir an olsun geri adım atmadı. Belediyede eşbaşkanlık sistemini benimseyen ve hayatın her alanında uygulanması gerektiğine inanan Rojbin, mahallelerde kadınları yalnız bırakmadı, kadınların talepleri doğrultusunda bir kadın merkezi açtı” denildi.

‘TESLİM ALAMAYACAKSINIZ’

Çetin’e yönelik gözaltı ve tutuklamanın kadın özgürlük mücadelesine yönelik olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu tür politikalar, 12 Eylül döneminde de cuntacılar tarafından denendi, ama başarılı olunamadı, yine olmayacak. İşkenceciler, tarihin çöp sepetinde yerini alırken; bizim mücadelemiz daha da büyüdü ve toplumsallaştı. AKP-MHP ittifakına sesleniyoruz; teslim almaya çalıştığınız irademize yönelik saldırılara karşı boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. İşkence tezgahlarınızda teslim olmayan Gültanların, Sakinelerin mücadelesidir bize güç veren, ‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ diyerek alanları, sokakları terk etmeyen kadınların duruşudur. Bize güç veren, zindanlarda olsalar da mücadeleyi bırakmayan kadınların iradesidir. Biz kadınların iradesini; cinsiyetçi, militarist, faşist politikalarınızla teslim alamayacaksınız. Bizim dayanışmamız sizin erilliğinizden çok daha güçlü” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın sonunda Çetin’e yapılan işkencenin aklanmasına izin verilmeyeceği vurgulanarak, Çetin’in biran önce serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Ordu’da bir kadın katledildi

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir Soner Durgun adlı erkek Merve Yeşiltaş adlı kadını katletti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir