5 Ağustos 2020, Çarşamba
img

İpekyüz: Sağlık Bakanlığı ‘beyaz kod’ ile ilgili soruları yanıtlamamış

ANKARA – Sağlık Bakanlığı bütçesine ilişkin konuşan HDP’li Necdet İpekyüz, Bakanlığın TTB’nin “beyaz kod” ile ilgili sorularını ekipleri olmadığı için yanıtlayamayacakları cevabı verdiğini belirterek, “Bakanlık araştırmıyorsa şiddeti kendisi bizzat korumuş olur” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Plan ve Bütçe Komisyon üyesi ve Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
 
İpekyüz, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden Sağlık Bakanlığı bütçesi ile ilgili konuştu. İpekyüz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yaptıktan sonra komisyonda bürokratları tarafından alkışlanmasına tepki gösterdi. İpekyüz, “Bu Meclis’in tarihinde bir ilk. Bu nereden nereye geldiğimizi gösterir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na baktığımızda Sağlık Bakanı’nın bütçesi artmış gibi görünüyor ve olumlu bir şey. Ama bütçenin detayına baktığımızda yüzde 5 büyüyüp 82 milyon nüfusa vurduğumuzda kişi başına 584 liraya denk geliyor ve personel giderlerini çıkardığımızda iki yüze düşüyor. Peki bu bütçenin çoğunluğu nereye gidiyor” dedi.
 
‘ŞEHİR HASTANELERİNDE BİR YIĞIN USULSÜZLÜK VAR’
 
Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı raporlarına da değinen İpekyüz, şöyle konuştu: “160 sayfalık bu raporun 80 sayfasında sadece şehir hastaneleri var. Şehir hastanelerine ilişkin bir yığın usulsüzlük ortada. İsmi şehir hastanesi ama şehrin en uzağında, ulaşımı yok. Sağlıkta en önemli nokta erişilebilir olması lazım. Ve erişilebilir değil. Bizim hesap sorduğumuz şey gerek meclis üyeleri, siyasi partiler ilk günden beri hiç birimiz şehir hastaneleri projesinin içeriğini bilmiyoruz. Defalarca istememize rağmen bilmiyoruz.  Meclis Başkanlığı’na sorduk bilmiyor, Sayıştay Başkanlığı bilmiyor ve raporda her seferinde sormuş ‘sözleşmeyi bilmediğimiz için yorum yapamıyoruz, sözleşmenin içeriği lazım.’ diye.  Kamu denetim kurulu bilmiyor, bakanlığın yetkilileri de bilmiyor. Bu Meclis sözleşmesini bilmediği bir şeyi oyladı. Bu insanlar bunun üzerine işlem yapmaya kalkıyor, denetlemeye kalkıyor. Devasa problemler var. Bunlar bizim cebimizden çıkıyor. Gelecekte bu ülkede yaşayan çocukların hepsinin borçlu olmasına neden olacak.”
 
‘BİR SİSTEMLERİ YOK’
 
Şehir hastanelerinin birçok kaleminde usulsüzlüklerin had safhada olduğunu belirten İpekyüz, “Sağlık Bakanı, özelde kendi alanlarını genişleten, büyüten bir bakan olarak geçecek, özeldeki deneyimini de kamuda batıran, yok eden bir bakan olarak tarihe geçecek. Kahvaltı fiyatları, tıbbi atık toplamaları birçok firma aynı olmasına rağmen Eskişehir ile Elazığ arasında yüzde 800 fark var. Kimi kalemlerde yüzde bin fark var. Hastane bitmemiş, teslim edilmiş, park, bahçe ödemesi yapılıyor içinde şantiye var. Bir sistemleri yok, birçok şey özelleşmiş, kamu diye bir şey kalmamış. Yemeğinden, hizmetinden birçok kalaminde usulsüzlük var. Görüntülemede, sterilizasyon, laboratuar hizmetlerinde de usulsüzlükler had safhada” dedi.
 
‘BEYAZ KOD İLE İLGİLİ EKİPLERİ YOKMUŞ’
 
Komisyonda sivil toplum kuruluşları ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) olmadığını belirten İpekyüz, Sağlık Bakanlığı’nın TTB’nin beyaz kod ile ilgili sorularına verdiği yanıta yer verdi. TTB’nin 5 Şubat tarihinde sağlık çalışanlarına dönük şiddeti önlemeyi amaçlayan acil durum yönetim aracı olan beyaz kod ile ilgili çalışmaların neler olduğunu sorduğunu belirten İpekyüz, “Bakanlık Nisan ayında cevap veriyor. Cevabında ‘Bunu yapabilecek, analiz edebilecek bir ekip olmadığı için buna yanıt veremiyoruz’ diyor. Bir bakanlık kendisine ve çalışanlarına yönelik şiddeti araştırıp, bilgi vermiyorsa şiddeti kendisi bizzat korumuş olur” ifadesinde bulundu. 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Kadın emeğiyle sofraya ulaşan mantarlar

VAN – Edremit’te kurulan ve bölgenin mantar ihtiyacını karşılayan kültür mantarı üretim tesisinde çalışan kadınlar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir