8 Temmuz 2020, Çarşamba

‘Kadın mücadelesine ket vuramazsınız’

HABER MERKEZİ- Adana ve Hatay’da kadınlar, Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği’nin, “izinsiz eğitim” gerekçesi ile mühürlenip, 51 bin 168 TL idari para cezası kesilmesine tepki göstererek, “Kadın mücadelesine ket vuramazsınız” dedi.

Adana ve Hatay’da kadınlar, Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce “izinsiz eğitim” gerekçesi ile mühürlenip, 51 bin 168 TL idari para cezası kesilmesine tepki gösterdi. Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği üyesi kadınlar, Köprübaşı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği Üyesi Aylin Yüksel basın metnini okudu.

‘FAALİYETLERİMİZ TİCARİ FAALİYET GİBİ GÖSTERİLDİ’

Dernekte yapılan hiçbir faaliyetin ücret karşılığı olmadığını ifade eden Yüksel, kadınları güçlendirmek için faaliyetler yürüttüklerini belirterek, “Dernek tüzüğümüzde, faaliyetlerimiz arasında kadınları destekleyecek, güçlendirecek her tür bilgilendirme ve eğitim çalışmasının yapılabileceği yazmaktadır. Kadınların yaşamlarını destekleyecek şekilde üyelerimizin ve mahallede maddi koşulları kötü olan çocuklarla toplumsal cinsiyet drama etkinlikleri yapmayı, kaliteli zaman geçirmeyi, oyunlar oynamayı “izinsiz eğitim” olarak lanse etmek, derneğimize “işyeri” yaftası vurup 51 bin lira gibi akıl almaz bir ceza kesmek akıllara kadın düşmanlığından başka bir şeyi getirmiyor. Hele ki çocuk istismarları, kadınlarda ve çocuklarda yaratılan beden algısı, toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üreten politika ve uygulamalar akla gelince çok yerinde bir etkinlik yaptığımızı düşünüyor ve yayılması talebimizi yüksek sesle bir kez daha söylemek istiyoruz” dedi.

‘ASILSIZ SUÇLAMALAR’

Etkinliklerini yaptıkları sırada polisler eşliğinde İlçe Milli Eğitim’den olduklarını söyleyen birkaç kişinin gelip izinleri olmadığı halde Derneği aradığını anlatan Yüksel, son olarak şunları söyledi: “Belgeleri, karar defterlerini ve odaları fotoğrafladı. Dolapları tek tek incelerken çocukları ve orada bulunan kadınları onlardan para alıp almadığımız, hangi eğitimleri düzenlediğimiz üzerinden sorguladılar. Polis eşliğinde gelerek çocuklar üzerinde korku ve  panik yaratıp, dernek çevremizde bize yönelik  itibar kaybı oluşturmaya çalışmışlardır.
Aradan birkaç ay geçtikten sonra, tam da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesinde Kaymakamlık’tan tarafımıza İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü imzalı, ‘izinsiz işyeri açma ve eğitim verme’ suçlamasıyla bu faaliyeti gerçekleştirdiğimiz ‘işyeri’nin kapatılması kararı alındığı ve 51.000 TL para cezasına çarptırıldığımızı belirten belge tarafımıza tebliğ edildi. 15 gün içinde para cezası ile’ işyerinin’ kapatılmasına yönelik cezaya itiraz edilebileceği’ belirtilirken bir hafta geçmeden, hiçbir bildirimde bulunmaksızın işyeri olarak tarifledikleri dernek binamız mühürlendi. Asılsız suçlamalarınızın amacını biliyoruz. Kadın mücadelesine ket vuramazsınız.”

ADANA

Adana Mor Dayanışma Kadın Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nde yaptıklarını basın toplantısıyla Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği’nin mühürlenmesine tepki gösterdi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Katledilmek istenilen Elbasan: Ölümüze değil, dirimize sahip çıkın

İSTANBUL – Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunan Erol Elbasan’ın yargılandığı duruşma ertelendi. Adliye önünde açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir