11 Ağustos 2020, Salı
img

Katledilen Habibe ve Fatma kardeşlerin duruşması ertelendi

İZMİR- Çiğli’deki evlerinde katledilen Habibe Çevik ve Fatma Akta’nın ikinci duruşması görüldü. Duruşma sanığın tutukluluk halinin devamı kararıyla 27 Şubat’a ertelendi.

Menemen Açık Cezaevi’nden izinli çıkan Göksel Sağlam, 19 Haziran akşamı boşandığı eşi Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akdağ’ın evine giderek ikisini de katletti. Akdağ olay yerinde, Çevik ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Fatma ve Habibe kardeşlerin katledilmesi üzerine açılan davanın 2’nci duruşması bugün Karşıyaka Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘SAĞLAM İZİN ALIYOR HABİBE’YE BU BİLGİ VERİLMİYOR’

Duruşma öncesi İzmir Çiğli’de, Çiğli Kadın Platformu davaya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sırasında sık sık, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Platform adına açıklamayı okuyan Kızbes Aydın, sanık Sağlam’ın cezaevinden izinli olarak çıktığında hakkında koruma kararı olan Habibe Çevik’e hiçbir bilgi verilmediğine dikkat çekti. Aydın, “19 Haziran günü, Habibe’nin annesinin evine gelen Sağlam’ın Habibe’yi konuşmaya çağırdığını ancak Habibe gitmek istemedi. Sağlam, önce Habibe’ye daha sonra da kız kardeşini korumaya çalışan Fatma’yı öldürdü” dedi. 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni gerektiği gibi uygulamayanların sanki yeni bir çözüm yolu bulmuşlar gibi Yargı Paketi’ni çıkarttıklarını belirten Aydın “Üstelik pakette ‘gizlilik esası’ denilerek kadınların dayanışması engellenmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Yapılan açıklama ardından duruşmaya geçildi.

Duruşmada ilk olarak Sanık Sağlam’ın ifadesi alındı.

Sağlam, savunmasında “Cinayet kazayla oldu, isteyerek olmadı. Tartışma esnasında ateş ettim. Habibe’nin annesine özellikle yönelmedim ve Fatma’yı da vurmak istemedim. Cezaevinden izinli çıktıktan sonra Habibe’nin eve döndüğünü öğrendim. Onunla konuşmak istedim ama kabul etmedi beni tersledi. Bu yüzden çok siniliydim, içki içtim. Babamdan kalma ruhsatsız silahı aldım Habibe’nin evine gittim. Tartıştık ve bu esnada silahı ateşledim” dedi.

ÇEVİK’İN OĞLU: BABAM ANNENİ ÖLDÜRECEĞİM DEDİ

Duruşmada katledilen Habibe Çevik’in çocuklarının verdikleri ifadeler de okundu. Çevik’in küçük oğlu ifadesinde “Abim evde yoktu. Annemin boğazına silahı dayayıp silahı ateşledi. Ardından Fatma teyzeme ateş açtı. Annemin bir kez daha ateş etti” bilgileri yer alırken, Büyük oğlunun ifadesinden ise “Babam bana annemi öldüreceğini söyledi. Beni parka gönderdi, yoldayken evden silah sesleri geldi. Geri döndüm bu esnada babamın anneme silahla bir el ateş ettiğini gördüm” dedi.

 ‘SANIK SAĞLAM SÜREKLİ TEHDİT EDİYORDU’

Daha sonra konuşan anne Hatice Çevik ise kızı Habibe’nin 3 yıl önce boşandığını ve görüşmediklerini söyledi. Sanık Sağlam’ın tehditleri nedeniyle sığınma evinde yaşadığını belirten Anne Çevik, “ İzmir’de kaldığı sığınma evini bastığı için Denizli’ye gitti. Denizli’den 3 gün önce gelmişti. Biz evde otururken, Sağlam geldi. Kapıları tekmeleyerek içeri girdi. Hiçbir şey söylemeden silahıyla kızımı vurdu. Bana doğrultu silahı ancak ateş etmedi. Kızımın ona küfrettiği doğru değil. Sanıktan şikayetçiyim” dedi. Habibe Çevik’in erkek kardeşleri de Sağlam ile kardeşlerinin boşandığından beri görüşmediğini, Sağlam’ın sürekli olarak tehdit ettiğini ve bu yüzden sığınma evine geçtiğini aktardı.

Fatma Akta’nın kızı Figen Akta da “Babam bana ‘anneni ve teyzeni öldüreceğim’ diye mesaj atıyordu. Teyzemi daha önce de dövmüştü. Sanıktan şikayetçiyim” diyerek ifade verdi.

Mahkeme tanıkları dinledikten sonra ara kararını açıkladı. Sanık Sağlam’ın tutukluluğun devamına karar veren mahkeme, eksik belgelerin ve ifadelerin tamamlanması için duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Ordu’da bir kadın katledildi

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir Soner Durgun adlı erkek Merve Yeşiltaş adlı kadını katletti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir