11 Ağustos 2020, Salı
img

Katledilmek istenilen Elbasan: Ölümüze değil, dirimize sahip çıkın

İSTANBUL – Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunan Erol Elbasan’ın yargılandığı duruşma ertelendi. Adliye önünde açıklama yapan Derya Elbasan, yasaların uygulanmasını isteyerek, “Ölümüze değil, dirimize sahip çıkılsın” dedi. 
 
 
İstanbul’un Kartal ilçesinde Erol Elbasan’ın evli olduğu Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunmasına ilişkin açılan davanın ilk duruşması Kartal 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Elbasan’ın katıldığı duruşmada tutuklu sanık hazır bulunduruldu. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada avukatlar savunma yaptı. 
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, davayı 4 Ağustos’a erteledi.
 
‘YASA VAR UYGULAYAN YOK’
 
Duruşma sonrası açıklama yapan Derya Elbasan, kendisini yalnız bırakmayan kadınlara teşekkür etti. Hep birlikte kadına yönelik şiddeti durdurabileceklerini söyleyen Elbasan, “Yasalar var uygulama yok” diyerek tepki gösterdi.  Elbasan, merhamet değil, adalet istediğini belirterek, “Ölmek istemiyorum. Kızlarımla birlikte huzurlu bir hayat istiyorum” dedi. 
 
‘ÖLÜMÜZE DEĞİL, DİRİMİZE SAHİP ÇIKIN’
 
Elbasan, davanın kadına yönelik şiddet anlamında emsal teşkil etmesini isteyerek, “Yaşayan bir ölü gibiyim. Tahliye olacak mı? Olmayacak mı? Sorularıyla yaşıyorum. Biliyorum ki cezaevinde çıkınca yarım bıraktığını tamamlayacaktır. Onun şimdi planları bile hazırdır. Tıpkı diğer kadın katilleri gibi. Ölümüze değil, dirimize sahip çıkılsın” diye seslendi.  
 
NE OLMUŞTU?
 
İstanbul Kartal’da yaşayan Hira Elbasan, sosyal medya hesabından, babası Erol Elbasan’ın annesi Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunduğuna dair fotoğrafları yayınlayarak, tutuklanmasını istemişti. Hira, “Sırf annem boşanmak istediği için bugün ölümden döndü. Lütfen gerekli yerlere ulaşsın artık. Bu korkuyla yaşamaktan yoruldum. Ne kadar polise de gitsek, tutuklama, sorgu herhangi bir şey olmuyor. Evimizin önünde cirit atıyor. Polis ‘Biz bir şey yapamayız’ diyor” sözleriyle yardım çağrısında bulunmuştu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Ordu’da bir kadın katledildi

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir Soner Durgun adlı erkek Merve Yeşiltaş adlı kadını katletti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir