29 Mayıs 2020, Cuma
img

Kürtçe ilk yardım kitabı Alîkariya Destpêkê’nin ilk baskısı tükendi

DİYARBAKIR – İlk baskısı kısa bir sürede tükenen Kürtçe ilk yardım kitabı Alîkariya Destpêkê’yi hazırlayan Dr. Erdal Sîpan, “Her ev için ilk yardım kitabı” önerisinde bulundu. 

Dr. Erdal Sîpan tarafından hazırlanan Sitav Yayınları’ndan çıkan Kürtçe ilk yardım kitabı Alîkariya Destpêkê’nin ilk baskısı bir ayda tükendi. Kürtçe’de ilk olması ve Ressam Ercan Atuntaş’ın görsel anlatımlarıyla yoğun ilgi gören kitabın ikinci baskısı çıktı. Sağlık bilgisinin toplumsallaşması esas alınarak hazırlanan, günlük gelişen olağandışı hallerde mevcut durumun daha da kötüye gitmesini önlemek, profesyonel bir yardım gelene kadar yapılması gerekenler ve ilk müdahaleyi konu alan Alîkarıya Destpêkê, İstanbul Kitap Fuarı’nda da ilgi gören kitaplar arasında yer alıyor.
 
İLGİ YOĞUN
 
Yoğun ilgi gören kitabı hazırlayan Dr. Erdal Sîpan, okurlardan yapılan olumlu geri dönüşlerin olduğunu ve kitapta yer verilen sözlüğün Kürtçe’nin geliştirilmesinde yardımcı olduğunu ifade ederek, “Bakur başta olmak üzere Başûr, Rojhilat, Rojava ve Avrupa’dan kitaba gösterilen ilgi ve alaka beni sevindirdi” dedi.
 
SAĞLIKTA KÜRTÇE
 
Sîpan, kitabın sadece sağlık çalışanları için olmadığını tüm kesimlere hitap ettiğini kaydetti. Görsel anlatımlarla daha okunur hale getirmeyi amaçladığını dile getiren Sîpan, “Bu kitap hem Kürtçenin ön plana çıkarılması hem de sağlık bilgisinin toplumsallaşması amacıyla hazırlandı. Diğer bir beklenti kitabın sağlık alanında çalışan ve Kürtçe bilen emekçileri, Kürtçe yazmaya ve yoğunlaşmaya teşvik etmesidir. Ayrıca bu kitapla sağlığın toplumsal hakikati esas alan bir yerden ve anadilinde ele alınması gerektiğine vurgu yapmaya çalışıldı” diye belirtti.  
 
Kitabın hayati önem taşıdığı ve her ev için gerekli olduğunun altını çizen Sîpan, “Ji bo her malekê Alîkariya Destpêkê (Her ev için ilk yardım kitabı)” önerisinde bulundu. 
 
MA / Lezgin Akdeniz
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Musa Anter için kitap çalışması

HABER MERKEZİ – “Apê Musa 100 Yaşında!” kampanyası kapsamında Aram Yayınevi tarafından “Musa Anter Anıları” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir