29 Mayıs 2020, Cuma
img

Macron’ın sözlerine Merkel’den tepki: NATO güvenliğimizin temeli

HABER MERKEZİ – Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” çıkışı için “yersiz bir sözlü saldırı” nitelendirmesinde bulundu.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Economist gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu karşı çıkıp, bu konuda etkisiz kalmakla eleştirdiği NATO için “beyin ölümü gerçekleşti” demesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tepkisine yol açtı. 
 
Almanya Başbakanı Merkel, Berlin’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Macron’un sözlerini “yersiz bir sözlü saldırı” olarak nitelendirdi. Merkel, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor” diye konuştu.
 
Macron’un çok sert ifadeler kullandığını belirten Merkel, her zaman Avrupa’nın kendi güvenliği için daha çok sorumluluk üstlenmesi gerektiğini savunduğunu ancak müttefikler arasında görüş ayrılıkları olsa da NATO’nun kilit önem taşıdığını söyledi. 
 
“Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” diyen ve NATO’nun Almanya’nın güvenliğinin temelini oluşturduğunu söyleyen Merkel, “NATO bizim güvenlik ittifakımız” dedi.
 
Merkel ayrıca, Suriye harekatı nedeniyle Türkiye ile yaşanan tüm güçlüklere rağmen Ankara’ya giderek ittifak üyelerinin görüşlerini ve endişelerini aktarmasından ötürü NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e teşekkür etti. Merkel, “Görüş ayrılıklarımız olduğunda da diyaloğumuzu muhafaza etmeliyiz” diye konuştu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

AB, Suriye’ye yönelik yaptırımları uzattı

HABER MERKEZİ– AB, Suriye devletine uyguladığı yaptırımları 1 yıl uzatma kararı aldı. Avrupa Birliği (AB) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir