8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

Metal işçilerinin eylemi 8’inci gününde

ESKİŞEHİR – Zeytinoğlu Grubu’na ait Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine fabrikalarında çalışan ve yaklaşık 5 aydır alacaklarını alamayan metal işçilerinin başlattığı çadırlı eylem 8’inci gününde devam ediyor.
 
Eskişehir’de bulunan Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine fabrikalarında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin, kıdem tazminatları ve 5 aydır verilmeyen ücretlerinin ödenmesi talebiyle başlattıkları eylemleri sürüyor. 
 
Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmek isteyen ancak jandarma tarafından yolları kesilen işçiler, Eskişehir kent meydanında bulunan ESPARK önünde 4 Kasım’da nöbet eylemi başlatmıştı. İşçiler, eylemlerini 10 Kasım’da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Entil fabrikasının önüne taşıdı.
 
Eylemlerinin 8’inci gününde “Entil, Halpaki ve Tarkon işçileri yalnız değildir”, “Haklarımız için nöbetteyiz” ve “Babalar işsiz çocuklar aç kalmasın fabrikalar kapanmasın hükümet göreve” pankartları açarak eylemlerini sürdüren işçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üye ve yöneticileri tarafından ziyaret edildi. 
 
8 gündür devam eden nöbete her gün farklı sendikalar, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar ziyarette bulunuyor. İşçiler kendilerini ziyaret edenleri bilgilendirirken, düzenledikleri forumlarda işçi sorunlarının çözümüne yönelik tartışmalar yürütülüyor.
 
İşçiler, önümüzdeki süreçte farklı eylemliklere imza atacaklarını belirterek, nöbetin devam edeceğini kaydetti.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Tandır Evi geçim kapısı oldu

KARS – Kars Belediyesi’nin açtığı Tandır Evi’nin geçim kapısı olduğunu belirten Esmer Uluçay, “Birilerinin tahakkümünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir