8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

ODTÜ LGBTİ Dayanışması: Yürüyüşümüzü rektör Kök yasakladı

ANKARA – ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle 18 öğrenci ve bir akademisyenin yargılandığı dava öncesi yapılmak istenen basın açıklamasının yasaklanmasına tepki gösteren ODTÜ LGBTİ+ Dayanışma aktivisti Özgür Yur, yürüyüşün rektör Mustafa Verşan Kök tarafından yasaklandığını belirtti.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle 18 öğrenci ve bir akademisyenin yargılandığı davaya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

 ‘YÜRÜYÜŞÜ VALİ DEĞİL REKTÖR KÖK YASAKLADI’

Dava öncesi yapmak istedikleri basın açıklamasının engellenmesine tepki gösteren ODTÜ LGBTİ+ Dayanışma aktivisti Özgür Yur, görülen davanın gerekçesinde  “toplumsal yürüyüş kanununa muhalefet etmek” olduğunu söyledi. Yürüyüşün rektör Mustafa Verşan Kök tarafından yasaklandığını dile getiren Yur, “Vali daha yasak getirmeden rektör yürüyüşü yasakladı ve polisleri üzerimize saldırttı. OHAL döneminde getirilen yasak sonra kaldırılmıştı ve daha sonra gelen yasaklar artık bir hukuki dayanağının kalmadığını tekrar tekrar belirttik. Zaten asıl talebimiz bu iddianamenin kabul edilmemesi geri gönderilmesiydi ama talebimiz kabul edilmedi.  Kamuoyu vicdanı, ODTÜ’lülerin bu süreci bilmesi ve sahip çıkması önemliydi ve biz onu başardık onun için böyle bir tepki ve saldırı ile karşı karşıya kalıyoruz. Daha güzel bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

‘POLİS GÖZALTI YAPMAK İLE TEHDİT ETTİ’

Bir kez daha ifade özgürlüğü haklarının polisler tarafından gasp edildiğine dikkat çeken ODTÜ LGBTİ+ dayanışma aktivisti Melike Balkan da şöyle konuştu: “Sabah haber vermemize rağmen, emniyet güçlerinin haberi olmasına rağmen asliye önünde bir polis yoğunluğu vardı. Polisler daha biz basın açıklaması yapmaya geçmeden, burada herhangi bir hareketliğiniz olursa gözaltı yapmak ile tehdit etti. Yanımızda bir vekil olmasına rağmen polis güçleri hem basın açıklaması yapmamızı engelledi hem de adliye önünde bulunmamızı engelledi. Polisler bize ‘Ya içeri girersiniz ya da gözaltı yaparım’ dedi. Adliye önünde bulunan kalabalık zor ile adliye içerisine sokuldu.”

İHD Ankara Şube Yöneticisi Melike Giray ise, “10 Mayıs 2019’da 9’uncu ODTÜ onur yürüyüşünü yapmak isteyen öğrenciler polis şiddetine maruz kaldı. Bugün yine ifade özgürlüğü hakları ellerinden alındı” diye konuştu.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ebdi: Rus güçleri ile koordinasyonu genişletmekte anlaştık

HABER MERKEZİ – QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Suriye’deki Rus Güçleri Komutanlığı ile yaptıkları görüşmede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir