5 Ağustos 2020, Çarşamba
img

Piroğlu: Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var

İSTANBUL – İnşaat-İş üyesi işçilerin eylemini ziyaret eden Musa Piroğlu, “Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var” dedi. 

Adem Çelik Şirketler Grubunun Beylikdüzü’nde bulunan genel merkezinin önünde oturma eylemi yapan işçileri,  Devrimci Yapı, Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ve sendika üyeleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ziyaret etti. Gruba bağlı Beykent Üniversitesi Avalon şantiyesinde çalışırken maaşları ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılan İnşaat İşçileri Sendikası(İnşaat-İş) üyesi işçiler, haklarını alabilmek için 4 Kasım tarihinden beri şirketin genel merkezi önünde oturma eylemi yapıyor.  
 
‘HİÇ BİR ZOR MÜCADELEMİZİ YILDIRAMAZ’
 
İnşaatlarda kölece çalışma koşullarına karşı bir mücadele verildiğini söyleyen Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, “Avalon işçileri 4 Kasım’dan beri gasp edilen haklarını almak için sendikal alışkanlıkları aşan onurlu bir mücadele yürütüyor. Birçok direnişte olduğu gibi, işçilerin alın terinin üstüne yatıldığını, vergi kaçırıldığını biliyoruz. Buna karşı hem hukuki hem de fiili bir mücadele yürütülüyor. Çalışma alanında olan hukuksuzluklara ses çıkarmayan mülki amirler arkadaşlarımızın direnişlerini zorla yıldırmaya çalışıyorlar. Ama şu bilinmeli ki; hiçbir zor inşaat işçilerinin mücadelesini yıldıramaz ” dedi.
 
‘PATRONLAR DEVLETE YASLANIYOR’
 
HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise 17 yıllık AKP iktidarının övündüğü en temel şeylerin başında inşaatların olduğunu belirterek, “Tünellerin, yolların temelinde işçi kanı var. İşçilerin alın yerini sömürerek zengin ettikleri inşaat patronları üzerinden yeni bir iktidar kuruyorlar. Burada bir üniversite kampüsü inşa ediliyor. Ama bunu üstlenen şirket işçilerin haklarını vermemek için doğrudan devletin gücüne yaslanıyor” diye belirtti.
 
‘GEREKEN CEVABI DİRENEREK VERECEĞİZ’
 
Piroğlu, “İşsizlik yüzde 14’ü bulmuş durumda. Milyonlarca insan işsiz. Yoksulluk Avrupa’nın en üst seviyelerinde, sürekli zamlar yapılarak geleceğimiz elimizden alınmaya ve yaşanılan krizin faturası işçilere çıkarılmak isteniyor. Patronların çıkarına çalışan iktidara ancak omuz omuza direnirsek, sözümüzü geçirebiliriz” dedi. 
 
“Devlet polisinin görevi; patrona bekçilik yapmak değil” diyen Piroğlu, “Kadın katillerini yakalamayan, çocuk cinayetlerine seyirci kalan devlet, işçiler hak aradığında önüne barikat oluyor. Buradan bir kere daha Beykent Üniversitesi’nin kampüsünü yapan patronlara sesleniyoruz; işçiler yalnız değildir. Direnerek, omuz omuza vererek onlara gereken cevabı vereceğiz” diye konuştu.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Kadın emeğiyle sofraya ulaşan mantarlar

VAN – Edremit’te kurulan ve bölgenin mantar ihtiyacını karşılayan kültür mantarı üretim tesisinde çalışan kadınlar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir