8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

Ringden hücreye tecrit

İSTANBUL – Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular, tedavi veya duruşmalara ringlerin hücrelerinde götürüldüklerini bildirdi. Tutukluların iletişimi minimum düzeye çekilirken, bazı tutukluların havalandırma kapıları dahi günde 1 saat açık tutuluyor. 

Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde siyasi tutuklular aileleri aracılığı ile gönderdikleri mektupta, hak ihlallerini aktardı. 15 Temmuz sonrası ülke genelinde yaşanan baskı ortamının cezaevlerinde yakıcı bir şekilde hissedildiğini belirten tutuklular, baskıların artarak devam ettiğini söyledi.
 
Ağır bedeller verilerek cezaevlerinde elde edilen kazanımların keyfi bir şekilde yasaklandığını aktaran tutuklular, mahkemelerde savunma hakları ve tedavilerinin engellendiğini vurguladı. Hastaneye sevk edilen tutukluların hücre tipi ring araçlarında sevk edildiğini kaydeden tutuklular, aynı şeyin mahkemelere götürülen tutuklar için de geçerli olduğunu bildirdi. Hücre tipi ring araçlarına binmeyi reddeden tutukluların hastane sevklerinin yapılmadığını, mahkemeye de götürülmediğini aktaran tutuklular, “Böylece mahkemelere katılmamız ve sağlık sorunlarımız dolayısıyla hastane sevklerimiz çoğunlukla engellenmiş oluyor. Tekli-kafes ring nedenleriyle katılmadığımız mahkemeler savunma hakkımızdan ‘feragat’ ettiğimiz yönünde kararlar almaktadırlar. Gerçekte ise mahkemelere katılıp savunma hakkımızı kullanmak bizlerin talebi olmak durumundadır” diye belirtti. 
 
HAK İHLALERİNİ SIRALADILAR
 
Yeni Yaşam gazetesi başta olmak üzere günlük, haftalık ve aylık süreli yayınların keyfi bir şekilde kendilerine verilmediğini belirten tutuklular, yaşadıkları diğer sorunları şöyle sıraladı: 
 
* Adımıza posta yoluyla gelen ilgili yayınlara el konulmaktadır. Hapishane koşullarında her süreçte haber iletişim olanaklarımız zaten sınırlı olmakta, bu duruma bir de yasalarda var olan haklarımızın gasp edilmesi eklendiğinde, haber iletişim olanağımız hiç kalmamakta. 
 
* Daha önce hapishane kantininde satılarak temin etmemiz sağlanan radyolara hücrelerimize baskın yapılarak el konuldu. Yapılan aylık rutin aramalar dışında yine keyfi olarak hücrelerimize baskınlar gerçekleştirilmektedir. Yapılan aramalarda defter vb. materyallerimize el konulmaktadır. Yaptığımız sanatsal, edebi çalışmalarımız okuma notlarımız bu biçimde elimizden alınarak geri verilmemektedir. 
 
* 15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle kapatılan resim, bağlama gibi kurslar tüm taleplerimize rağmen yeniden açılmamaktadır.
 
* Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan arkadaşlarımızın gruplar halinde sohbet, spor, atölye faaliyetlerine birlikte çıkarılmaları yönündeki taleplerimiz koşullar ve yasal imkanları bulunmasına rağmen karşılanmamaktadır. 
 
* Ağır müebbet hükümlüsü olan Barış İnan arkadaşımızın hücre kapısı yaklaşık bir yıldır günde yalnızca bir saat açılmaktadır. Bu keyfi ve özel uygulama zaman zaman tüm ağır müebbetlik arkadaşlarımıza karşı uygulanmaktadır. Normal koşullarda ağır müebbet hükümlülerinin hücre kapıları günde 5-6 saat açık kalması gerekmektedir. “
 
İDDİALARA CEVAP VERİLMEDİ
 
Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız cezaevi yetkilisi, iddialar hakkında bilgi veremeyeceğini Adalet Bakanlığı ya da Cezaevleri Tevkif Evleri (CTE) Genel Müdürlüğü’nü aramamız gerektiğini söyledi. 
 
MA / Erdoğan Alayumat

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ebdi: Rus güçleri ile koordinasyonu genişletmekte anlaştık

HABER MERKEZİ – QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Suriye’deki Rus Güçleri Komutanlığı ile yaptıkları görüşmede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir