8 Temmuz 2020, Çarşamba
img

Sanayi üretimi beklenenin altında

ANKARA – Sanayi üretimi Kasım ayında yüzde 5,1 artarken, beklenti yüzde 5,8 artış olacağı yönündeydi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi, Kasım ayında yüzde 5,1 artış gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,8 artış olacağı yönündeydi. Aylık bazda ise yüzde bir artış beklentisine karşın yüzde 0,7 artış yaşandı.
 
Yıllık bazda sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 azaldı.
 
Aylık bazda sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 azaldı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Tandır Evi geçim kapısı oldu

KARS – Kars Belediyesi’nin açtığı Tandır Evi’nin geçim kapısı olduğunu belirten Esmer Uluçay, “Birilerinin tahakkümünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir