11 Ağustos 2020, Salı
img

Suriye Özgür Kadın Vakfı: Tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyoruz

HABER MERKEZİ – Suriye Özgür Kadın Vakfı,  Sezar Yasaları nedeni ile tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığını belirterek, uluslararası sağlık kuruluşlarına destek çağrısında bulundu.

Suriye Özgür Kadın Vakfı, 17 Haziran’da ABD tarafında Suriye rejimine yönelik devreye konulan Sezar Yasaları’ndan sonra yaşanan ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısına ve fiyatların artışına dair açıklama yaptı. Vakıf üyelerinin katıldığı açıklama Qamişlo’nun Hilêliyê mahallesindeki vakıf binasında yapıldı.

‘HASTALIKLAR ARTTI İLÇA BULUNMUYOR’

Açıklamada konuşan vakfın sağlık bölümü üyesi Şilan Bilo, Kuzey ve Doğu Suriye’de hastalıkların arttığını ancak artan fiyatlar nedeniyle bölge sakinlerinin ilaç alamadıklarına söyledi. Bilo, uygulanan ambargo ve ilaç üretim yerlerinin olmamasının da ilaç sıkıntısına etki eden başlıca faktörler olduğunu belirtti.

Artan ilaç fiyatları ve temin etmedeki zorluğun hastalıkları yayma riskini de arttırdığını ifade eden Bilo, “Serêkaniyê’nin Türk devleti tarafından işgal edilmesinden sonra altyapısının hedeflendiği için Hesekê’de sakinlerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için bir sağlık merkezi açtık” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Bilo, uluslararası sağlık kuruluşlarını, bölgedeki sağlık merkezlerine acil ve gerekli desteği sağlamaya, binlerce kadına, çocuğa ve yaşlıya yardım etmeye ve bölgede hastalıkların yayılmasını önlemeye çağırdı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

AA ve TRT dışındaki gazeteciler araca alınmadı

BATMAN – Batman Valiliği’nin, AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile Orman ve Su İşleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir