11 Ağustos 2020, Salı
img

Tahliye edilen eski Korgeneral Metin İyidil yeniden tutuklandı

ANKARA – Tahliyesine yapılan itiraz üzerine gözaltına alınan eski Kara Kuvvetleri Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil tutuklandı.
 
15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yargılandığı davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının İstinaf Mahkemesi’nce bozulup, beraat ve tahliyesine karar verilen eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı’nın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınmıştı.
 
Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilen İyidil, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne getirildi.
 
21’inci Ceza Dairesi heyeti önünde çıkartılan Metin İyidil hakkında tutuklama kararı verildi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Metin İyidil, darbe girişiminin ardından yargılandığı Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılmıştı. Ankara Bölge Adliyesi’ne yapılan itiraz başvurusu sonrasında 20’nci Ceza Dairesi, sanık hakkındaki hükmü kaldırarak, beraat ve tahliye kararı vermişti.
 
Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı tarafından karara yapılan itiraz sonrasında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’inci Ceza Dairesi tarafından isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek, İyidil hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.
 
Kararın ardından İyidil, sabah saatlerinde gözaltına alındı. İyidil’le beraber TFF Başkanı ve Limak Holding Yönetim kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in oğlu Batuhan Özdemir, gelini Aslı Özdemir ve İyidil’in avukatı Abdullah Kaya da gözaltına alındı. Batuhan Özdemir ile Aslı Özdemir’in gözaltına alınma gerekçeleri arasında Metin İyidil’i “kaçırma” şüphesinin yer aldığı iddia edildi.
 
Öte yandan HSK, Metin İyidil hakkında beraat ve tahliye kararını veren hâkimlere soruşturma başlatmış ve 20. Ceza Dairesi üyesi hâkimler görevden alınarak, başka yere atanmıştı.
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

HDP’li Sancar’ın kardeşi defnedildi

İSTANBUL – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın kardeşi Ayşe Sancar, son yolculuğuna uğurlandı.    …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir