11 Ağustos 2020, Salı
img

Trump yönetimi WHO’dan çekildi

HABER MERKEZİ– ABD’de Donald Trump yönetimi, Dünya Sağlık Örgütü’nden resmi olarak çekildiğine dair Kongre’yi bilgilendirdi.

ABD’li Demokrat Senatör Bob Menendez, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) çekildiğiyle ilgili Kongre’yi resmi olarak bilgilendirdiğini belirtti.

Menendez, Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump’ın eylemlerini ‘kaotik ve tutarsız’ olarak nitelendirerek, “Bu, Amerikalıların hayatını ve (onların) çıkarlarını korumaz, Amerika’yı hasta ve yalnız bırakır” diye yazdı.

TRUMP DAHA ÖNCE DUYURMUŞTU

Trump, 14 Nisan’da WHO’yu Kovid-19 salgınıyla mücadelede başarısızlık ve Çin’e yakın durmakla suçlamış, örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a 18 Mayıs’ta bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD’nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını belirtmişti.

Ancak Trump daha bu süre dolmadan 29 Mayıs’ta, “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Irak’ta 53 milletvekili koronaya yakalandı

HABER MERKEZİ- Irak Parlamentosu milletvekillerinden Bedir el-Ziyadi, 53 milletvekiline Kovid-19 teşhisi konulduğunu ve 3’ünün de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir